Salomon Cappadocia Short Trail

GPS
Station Total Distance (km) Distance to Next Station (km) Total Ascent (m) Ascent to Next Station (m) Descent to Next Station Time Limit (hrs) Facilities
Start Urgup 0 10.6 0 310 125 00:00
CP1 Ibrahimpasa 10.6 13.2 310 284 459 02:00
CP2 Goreme 23.8 14.6 634 346 356 04:30
Finish Urgup 38.6 0 1120 0 0 07:00

Programme

18 October 2019

10:00 - 20:00 EXPO - Ürgüp Square

10:00 - 24:00 Info Center - Turgut Özal Kongre Merkezi

10:00 - 24:00 Registration and Race Pack Distribution - Turgut Özal Kongre Merkezi

18:00 - 18:30 Technical Meeting (CUT & CMT) - Turgut Özal Kongre Merkezi

18:30 - 19:00 Technical Meeting (CST) - Turgut Özal Kongre Merkezi

19:00 - 22:00 Opening Buffet - Start & Finish

19 October 2019

05:00 - 22:00 Info Point - Start & Finish

05:00 - 06:30 Registrations and Race Pack Distribution (CUT & CMT) - Turgut Özal Kongre Merkezi

05:00 - 06:45 Drop Bag Delivery - Start & Finish

06:45 - 06:55 CUT and CMT Race Briefing - Start & Finish

07:00             CUT and CMT Start - Start & Finish

07:30 - 09:30 Registrations and Race Pack Distribution (CST) - Turgut Özal Kongre Merkezi

07:30 - 09:45 Drop Bag Delivery (CST) - Start & Finish

09:45 - 09:55 CST Race Briefing - Start & Finish

10:00             CST Start - Start & Finish

09:00 - 20:00 EXPO - Ürgüp Square 

11:00 - 24:00 Race HQ - Start & Finish 

12:15 - 12:45 CST Estimated Arrival of Winner

13:15 - 13:45 CMT Estimated Arrival of Winner

17:00             CST Time Limit (Cut Off)

19:30             CMT Time Limit (Cut Off)

18:00 - 18:35 CUT Estimated Arrival of Winner

20 October 2019

00:00 - 07:00 Race HQ - Start & Finish

07:00             CUT Time Limit (Cut Off)

09:00 - 12:30 EXPO - Ürgüp Square 

07:00 - 18:00 Info Point - Argeus Travel & Events

09:00 - 10:00 Salcano Cappadocia Children Run Registrations - Start & Finish

10:00             Salcano Cappadocia Children Run - Ürgüp Square

10:30             Award Ceremony - Ürgüp Square

 

Rules and Regulations


1. General Information

Salomon Cappadocia Short Trail is an ultra run that takes place along the hills and valleys of the unique Cappadocia region, a UNESCO World Heritage site. The distance is about 38 km with an ascent of 1120+ m.

The race starts on October 19, 2019 at 10:00 in Urgup city centre. Participants should finish the route under 7 hours in a semi-sufficient way, i.e. they should carry equipment that is necessary to ensure the safety of their run for possible weather conditions.


Read More

List of Participants

List No Name Surname Team Country Category    
1 Fulya Yüksel Beat Run Crew Female 40-    
2 Caner Aksoylu Male 40-    
3 Gökhan Dikici Beşiktaş Male 40-    
4 Waheeb Slarmie Male 40+    
5 Bogos Ileana-linda Jderii Female 40-    
6 Seçil Kınay Koç Topluluğu Spor Klübü Female 40-    
7 Can Onur Demiralp Bireysel Male 40-    
8 Zeynep Colak 3M Runners Female 40-    
9 Gökhan Özcan 3M Runners Male 40-    
10 Aslı Duran Özcan Female 40-    
11 Fatih Topçu Asla Durma Male 40+    
12 Stejar Mihaela Female 40-    
13 Ayhan Kayan Maksat Spor Olsun Male 40-    
14 Okan Akçay Shirk Runners Male 40-    
15 Volkan Süyük Male 40-    
16 Murat Cakır ADIM ADIM BURSA Male 40-    
17 Zuriena Slarmie Female 40+    
18 Hüseyin Çakırlı Male 40+    
19 Zahiedah Toefy Female 40+    
20 Seda Salar Female 40-    
21 Ahmet Babur ANKE MİMARLIK & PEYZAJ Male 40+    
22 Rushdi Toefy Male 40+    
23 Lokman Aslan Trabzonrunning Male 40-    
24 Ferhat Sevil Male 40+    
25 Burçin Atlı Female 40-    
26 Namık Budak Bursa Masterler Atletizm Kulübü Male 50+    
27 Ozgur Emre Gultekin Male 40+    
28 Malikah Madatt Female 40+    
29 Ümithan Kukul Bireysel Male 40-    
30 Serkan Turhan Male 40+    
31 Göksel Karaarslan Black Lions & the Hammers Male 40+    
32 Cemile Karaarslan Black Lions & the Hammers Female 40+    
33 Turgay Cekic Black Lions & the Hammers Male 40+    
34 Ayla Cekic Black Lions & the Hammers Female 40+    
35 Taner Aksoylu ISTANBUL ORIENTEERING SK Male 40-    
36 Alpaslan Selçuk Develioğlu RUNARCHY Male 40-    
37 Yaman Kurt Kollejliler koşuyor Male 40+    
38 Tan Torun Male 50+    
39 Bahattin Çiniç Male 40-    
40 Onur Murat İnal Male 40-    
41 Emrah Tunç Asics Run TR Male 40-    
42 Stephane Blanfune WILD TEAM TRIATHLON Male 50+    
43 Ayhan Yaşar Asla pes etme run Male 50+    
44 Sinem Yalçınkaya Adım Adım Female 40-    
45 Eugeniia Vozzhaeva-pavlova Stride Female 40-    
46 Reyhan Ceylan Female 40+    
47 Serdar Toprak Male 50+    
48 Hakan Kahramanoğlu Male 50+    
49 İsmail Boyraz Male 50+    
50 Metin Şermikli Male 40+    
51 Mustafa Topcu Male 40+    
52 Bekir Coşkun Atasoy Male 40+    
53 Çiğdem Keçeci Female 40+    
54 Mikhail Geysherik Male 40-    
55 Mehmet Korhan Uymaz Male 50+    
56 Ciprian Amza Male 40-    
57 Aynur Özyılmaz Female 40+    
58 Cassiem Madatt Male 40+    
59 Mehmet Yazıcı Male 50+    
60 Erhan Olgun FERDİ Male 40-    
61 Kübra Gültekin Yıldız Adidas Runners İstanbul Female 40-    
62 Glib Lushkin Male 40-    
63 Uğraş Sağlam Bireysel Male 40+    
64 Mariia Boiko Female 40-    
65 Bora Kıvrak ADIMADIM Male 40+    
66 Simone Belmonte TOP TEAM Female 40+    
67 Ragıp Pirselimoğlu Male 50+    
68 Kateryna Timofieieva Female 40-    
69 Fevzi Uzgişi ADIM ADIM İZMİR Male 40+    
70 Luiz Carlos Alves Da Silva Top Team Male 40+    
71 Renata Ortiz Marchetti Top Team Female 40-    
72 Lal Eda Erensoy Female 40-    
73 Ahmet Çayıroğlu Male 40+    
74 Zeynep Yıldırım Diri Female 40-    
75 Sergey Zaichenko Male 40-    
76 Roman Danylyshyn High Runners Male 40-    
77 Preda Elena Feteștiul Alearga Female 50+    
78 Nashreen Talip strong 2 run Female 40-    
79 Sadia Jakoet-sedick Strong 2 run Female 50+    
80 Mogamat Zuhdi Talip strong 2 run Male 40-    
81 Jacques Jeffrey Sher Booysen strong 2 run Male 40+    
82 Yasin Bosnalı Tekfen Koşar Adım Male 40-    
83 Iveta Bērziņa Riga Runners Female 40-    
84 Cenk Dolay Male 40-    
85 Anca Alexa Female 40-    
86 Vildan Sözer Female 40+    
87 Iuliia Sitnik Female 40+    
88 Michele Do Carmo Amaral TOP TEAM Female 40+    
89 Oleksandra Riazantseva Female 40-    
90 Bohländer Klara Female 40-    
91 Koch Lukas Male 40-    
92 Alina Stanciu Female 40+    
93 Nurhan Okur Female 40-    
94 Sagar Pandit Male 40-    
95 Arun Leyhal Male 40-    
96 Yasin Nuri Orhan Male 40+    
97 Natalia Lvovskaya Female 40-    
98 Юлия Сабитова skyrunfest Female 40-    
99 Neumann Hans-jürgen antenne1 Laufteam Male 50+    
100 Iryna Romaniuk Salomon Running Club Ukraine Female 40-    
101 Daria Belendinova IIOVESUPERSPORT Female 40-    
102 Zehra Civan Asics run TR Female 40+    
103 Valerii Papshev Male 40+    
104 Yusuf Emre Meral ANKARUNNING Male 40-    
105 Başak Kıraç Meral ANKARUNNING Female 40-    
106 Sanda Djukic Female 40-    
107 Fatih Yıldız Male 40-    
108 Hannick Alexandra TraKKs Female 40+    
109 Hasan Mutlu Male 50+    
110 Christina Sommer Sunny & Bubb Raceteam Female 50+    
111 Hakan Yıldız Male 40+    
112 Deniz Aytekin Göztepe Kulübü Male 40+    
113 Çiğdem Isıkan HOW TO TRAIL RUN Female 50+    
114 Dunja Tounec Ind Female 40+    
115 Shah Haeqal Shah Amri Male 40-    
116 Tom Pilley Victoria Park Harriers Male 40-    
117 Özge Deniz Gül Karşıyaka One Team Female 40-    
118 Sara Zaccagni TEAM PASTURO a.s.d. Female 40-    
119 Mahmut Gümüş how to trail run Male 40-