Salomon Cappadocia Short Trail

Station Total Distance (km) Distance to Next Station (km) Total Ascent (m) Ascent to Next Station (m) Descent to Next Station Time Limit (hrs) Facilities
Start Urgup 0 11.2 0 376 -198 00:00
CP1 Ibrahimpasa 11.2 12.6 376 322 -479 02:00
CP2 Goreme 23.8 14.8 698 422 -433 04:30
Finish Urgup 38.6 0 1120 0 0 07:00

Programme

14 October 2021

12:00 - 20:00 EXPO - Ürgüp Square

14:00 - 20:00 Registration and Race Pack Distribution - Turgut Özal Kongre Merkezi

15 October 2021

10:00 - 20:00 EXPO - Ürgüp Square

10:00 - 24:00 Info Center - Turgut Özal Kongre Merkezi

10:00 - 24:00 Registration and Race Pack Distribution - Turgut Özal Kongre Merkezi

17:00 - 18:00 Technical Meeting (Cappadocia Team Games) - Turgut Özal Kongre Merkezi

18:00 - 18:30 Technical Meeting (CUT & CMT) - Turgut Özal Kongre Merkezi

18:30 - 19:00 Technical Meeting (CST) - Turgut Özal Kongre Merkezi

19:00 - 22:00 Opening Buffet - Start & Finish

16 October 2021

05:00 - 22:00 Info Point - Start & Finish

05:00 - 06:30 Registrations and Race Pack Distribution (CUT & CMT & CTG/CMT) - Turgut Özal Kongre Merkezi

05:00 - 06:45 Drop Bag Delivery - Start & Finish

06:45 - 06:55 CUT and CMT Race Briefing - Start & Finish

07:00             CUT, CMT & CTG/CMT Start - Start & Finish

07:30 - 09:30 Registrations and Race Pack Distribution (CST & CTG/CST) - Turgut Özal Kongre Merkezi

07:30 - 09:45 Drop Bag Delivery (CST) - Start & Finish

09:45 - 09:55 CST Race Briefing - Start & Finish

10:00             CST & CTG/CST Start - Start & Finish

09:00 - 20:00 EXPO - Ürgüp Square 

11:00 - 24:00 Race HQ - Start & Finish 

12:15 - 12:45 CST Estimated Arrival of Winner

13:15 - 13:45 CMT Estimated Arrival of Winner

17:00             CST & CTG/CST Time Limit (Cut Off)

19:30             CMT & CTG/CMT Time Limit (Cut Off)

18:00 - 18:35 CUT Estimated Arrival of Winner

17 October 2021

00:00 - 07:00 Race HQ - Start & Finish

07:00             CUT Time Limit (Cut Off)

09:00 - 12:30 EXPO - Ürgüp Square 

07:00 - 18:00 Info Point - Argeus Travel & Events

09:00 - 10:00 Salcano Cappadocia Children Run Registrations - Start & Finish

10:00             Salcano Cappadocia Children Run - Ürgüp Square

11:00             Award Ceremony - Ürgüp Square

 

Rules and Regulations


1. General Information

Salomon Cappadocia Short Trail is an ultra run that takes place along the hills and valleys of the unique Cappadocia region, a UNESCO world heritage site. The distance is about 38 km with a variation in altitude of 1120+ m.

The race starts on October 16, 2021 at 10:00 in Urgup city centre. Participants should finish the route under 7 hours in a semi-sufficient way, i.e. they should carry equipment that is necessary to ensure the safety of their run for possible weather conditions.

2. Participation

The event is open to anyone aged 18 and over who are in possession of either (a) a valid medical certificate, which does not expire before October 16, 2021, and indicates that the person can participate to long-distance runs, or (b) a valid license issued by a sports federation. These documents will be checked by the organization before the race. The participants should have athletic preparation and have suitable clothes for variable weather conditions and temperature differences.

3. Registration

a) Registration procedure

Only registered runners can participate in the event. Online registration at cappadociaultratrail.com website closes on October 5, 2021 at 17:00 hrs. (TCT), or when the maximum number of 1500 participants have registered.

The deadline for course change is October 5, 2021, at 17:00 hrs. (TCT) The Course change cannot be made for the course that has reached the participant limit.

A registration cannot be transferred, and the organization will not allow another person to run on behalf of a registered participant.

a) Registration fee

There are two different types of registration fees;

  • - Non-refundable registration fee: 55 Euros.
  • - Fully refundable registration fee: 65 Euros (Full refund if the registration is cancelled before August 31, 2021).
  • - Registration fee after August 31, 2021: 65 Euros (Non-refundable).

You will be charged in Euros or USD according to choice!


Read More

List of Participants

The “No”s below are given according to the order of registrations. The BIB numbers will be assigned after the registrations are closed, according to the ITRA points of each runner.
No Name Surname Team Country Category
1 Barış Özkaya Salomon Running TR Male 40+
2 Hakan Birol Koşu Forum Male 40+
3 Tamara Georgadze Female 40+
4 Ionescu Simona Female 40+
5 Braniste Nicoleta Female 40+
6 Özlem Örnek Bireysel Female 40-
7 Mehmet Nuri Yavuzer Male 50+
8 Oya Yavuzer Female 40+
9 Bülent Türker Male 50+
10 Suzana Marjanovic Female 40-
11 Juan Carlos Izaguirre Gamboa Individual Male 60+
12 Soner Can Sezgün RUNIST Male 40-
13 Ercan Şen Male 40+
14 Sinem Yalçınkaya Salomon Running Türkiye Female 40-
15 Ritvan Kılıç Male 50+
16 Elnalene Cornelius Mustlovehills Runcrew Female 40-
17 Ramazan Yıldırım Ferdi Male 50+
18 Mehmet Baysan Zirvedekiler Koşu Male 50+
19 Yıldız Bayer Female 40+
20 Stephanie Schwatlo SA rockstars Female 40+
21 Alex Roberts SA rockstars Male 50+
22 Ali Koç Male 40+
23 Wilmotte Cedric Male 40+
24 Lütfi Postalcı Male 50+
25 Olha Marchenko Female 40-
26 Nazar Ivantsiv Run4U Male 40-
27 Gulnara Ziiatdinova Female 50+
28 Sarp Ünlütokmak Male 40+
29 Egor Volkov Greensight Run Male 40-
30 Mehmet Yazıcı İSTANBUL MASTERS Male 50+
31 Sara Bachmann Female 40-
32 Jose Antonio García Pérez Los levanta polvasera Male 40+
33 Çiğdem Keçeci Adım Adım Florya Female 40+
34 İlhami Ayber Male 50+
35 Oksana Kryzhanovska RC BilaTserkva Marathon Female 40-
36 Simina Ilies Female 40+
37 Çağlayan Kılınç Female 40+
38 Medina Gashi Female 40-
39 Yaman Pamukcu Team Gorilla Male 40+
40 Ma Floresa Joyce Garcia Female 40-
41 Marina Mustafina I Love Supersport Dubai Female 40+
42 Eyermann Loic Male 40+
43 Tolga Dener Male 40+
44 Ruhi Yılmaz Male 50+
45 Özer Başar Yüksek Doğa Severler İzmir Male 60+
46 Hatice Omur Babayigit Female 40+
47 Boris Mrdalj ind Male 50+
48 Agata Synowiec-juda Female 40+
49 Tomasz Juda Male 50+
50 Svetlana Matveeva Female 40+
51 Alejandro Oostlander Wild Trail Runners London Male 40+
52 Simon Simonsen Male 40-
53 Taras Berezyuk Run4U Male 40+
54 Hande Şıktaşlı Ferdi Female 40+
55 Faruk Karslı Bolu sağlık müdürlüğü Male 50+
56 Furlanetto Laura Female 40-
57 Mehtap Tan RUNFORMANCE Female 40+
58 Anıl Güçlü KARŞIYAKA ONE TEAM Male 40-
59 Zeynep Gül Aktaş Female 50+
60 Samuele Morisoli Running Team Montecarasso Male 40-
61 Ksenya Shpakova I love supersport krsk Female 40-
62 Arsen Mukhambetov Kazakhstan Team Male 40-
63 Adilet Kazhmuratov Kazakhstan Team Male 40-
64 Alyona Shevtsova Kazakhstan Team Female 40-
65 Aigul Jumaniyazova Kazakhstan team Female 40-
66 Assem Spanova ANR team Female 40-
67 Zhakyp Balmaganbetov Kazakhstan Team Male 40-
68 Nursultan Kemesh Kazakhstan Team Male 40-
69 Ulyana Kyrychuk ITFORU Female 40-
70 Federico Cinus ITFORU Male 40+
71 Canan Adıgüzel welovetriturkey Female 40-
72 Inna Dalkıran Female 40-
73 Yeldar Zhunussov Kazakhstan Team Male 40-
74 Sevim Özlem Çağlar Female 40-
75 Başak Uluyılmaz Female 40-
76 Mert Eken Adım Adım Ankara Male 40-
77 Metin Akbaş YAPI KREDİ SPOR KULÜBÜ Male 60+
78 Ömer Faruk Eroğlu f Male 50+
79 Hossein Khosravani Male 40-
80 Elif Bozacıoğlu Bireysel Female 50+
81 Serpil Kütük Female 40-
82 İSMAİL ŞEN ADIM ADIM ANKARA Male 40-
83 Abdi Moinian JKARUN Male 40+
84 Ahmet Özbecetek Teamİstrunbul Male 50+
85 Katayoun Karimi JKARUN Female 40+
86 Yasamin Dashti Female 40-
87 Kazım Topuz ÇİMTAŞ RUN Male 40+
88 Caner Turay Male 40-
89 Ilker Ivdıl Ferdi Male 40+
90 Rıza Çaylı DenizliRun Male 40+
91 Masab Haghirizadehroodan Male 40-
92 Müge Daştan MErak etME Kosup Geceriz Kanseri Female 40+
93 Cavit Oral Male 40+
94 Umut Arat Garmin Türkiye Male 40-
95 Hakan Tugal Male 40+
96 Eren Turgut TUSAŞ TRİATLON Male 40-
97 Ali Emrah Ünlü Male 40+
98 Davut TEKYOL Male 40-
99 Alexey Gussarov Alay.pro Male 40-
100 Metin Şermikli YüzBinKoş Male 40+
101 Jeremy Welty Male 40+
102 Maksim Shatov Male 40+
103 Ferdi Aktaş RUNFORMANCE Male 40-
104 Ezgi Keskin Runformance Female 40-
105 Anna Nikolaeva Female 40-
106 Oleksandr Potapkov Male 50+
107 Hüsnü Kara Male 40-
108 Yener Aydın Male 50+
109 Musa Tütüneken KIRMIZI PAPUÇLAR Male 40-
110 Şeyma Tütüneken KIRMIZI PAPUÇLAR Female 40-
111 Fatih Yetmoğlu Male 40+
112 Kübra Yüksel Todev run team Female 40-
113 Nakşiye Aksoy Runformance Female 40+
114 Alp Aktas Runformance Male 40+
115 Dilek Demirtaş ADIDASRUNNERSISTANBUL Female 40+
116 Recep Murat Güler How To Trail Run TR Male 40-
117 Şeymanur Yıldırım Doğuş Koşu Kulübü Female 40-
118 Ali Biyabani XBODY Male 40-
119 Kemal Esen INFINITE GROUP Male 40+
120 Juliane Weymann Female 40-
121 İlkin Erkorkut PoseiDON ve Kırmızı Donlar Male 40+
122 Celal Karaca PoseiDON ve Kırmızı Donlar Male 40+
123 Nimet Yolcu PoseiDON ve Kırmızı Donlar Female 40-
124 Zehra Er PoseiDon ve Kırmızı Donlar Female 40-
125 Ali Biyabani Male 40-
126 Aleksandr Arbuzov Male 40+
127 Elena Stolbovskikh Female 40+
128 Halil Onalt PoseiDon ve Kırmızı Donlar Male 40+
129 Semih Şenyüz Salomon Running TR - How To Trail Run Male 40-
130 Boris Delanotte PAUSE CAFE Male 40+
131 Ömer Boğaçhan Beyhan İlk yarışım ısparta Male 40-
132 Ali Orhun RUNFORMANCE Male 40-
133 Ayhan Serpen Runformance Male 40-
134 Serhan Demirtaş Adidas Runners Istanbul Male 40+
135 Selim Önen Blackstone Male 40+
136 Cenk Kurt Runformance Male 40+
137 Ivan Voloshko Male 40-
138 Seydi Kirez Male 40+
139 İsmail İrfan Köse Male 40-
140 Javid Najafov Male 40-
141 Oleh Baranov Nike+Run club Male 40+
142 Celal Sonmez Male 40+
143 Jo-andri Raubenheimer Female 40-
144 Wessel Van Wyk Male 50+
145 Serdar Tuysuz TUR-HALL Male 40-
146 Janine Harrison Female 40-
147 Ayhan Yaşar Male 50+
148 Ercüment Bulut Male 60+
149 Bike Geckinli Team Run.BO Female 50+
150 Gürcan Ürkmez Male 40+
151 Taras Sheremeta Male 40-
152 Burak Göğercin Running Academy Male 40-
153 Serhat Güneri Male 40-
154 Arda Genç Male 40-
155 Cem Güllüoğlu Male 50+
156 Oğuzhan Ulu Male 40-
157 Ömer Atilla Erdoğan Male 40+
158 Haluk Durali Bambam Athletics Male 40-
159 Ergün Günal Male 40-
160 Deniz Toker Öztürk Female 40-
161 Kudret Altak adidasrunnersistanbul Male 40-
162 İlker Yıldırım Male 40-
163 Engin Ayan Ankara Anıttepe Male 40+
164 Murat Cakır ADIM ADIM BURSA Male 40-
165 Hana Xhemajli KTRA Female 40-
166 Cumhur Berker Male 40+
167 Yekta Kara ADIM ADIM ANKARA Female 40-
168 Ali Alkaya ADIM ADIM ANKARA Male 40-
169 Buğrahan Cemil USLU Adım Adım ANKARA Male 40-
170 Fatih Kaval Male 40+
171 Marlena Grzegorzewska DaisyPless Female 50+
172 Heste-mari Viviers Private Female 40-
173 Yahya Kale ADİDAS RUNNERS Male 50+
174 Max Arthur Schiebler Male 40-
175 Oleksii Sukhetskyi Male 40-
176 Kübra Sarıoğlu Female 40-
177 Taha Enes Şener Male 40+
178 Tekiner Kaya Male 40+
179 Adil Bozpolat Male 40-
180 Bilkay Bıyık Runformance Male 40+
181 Pablo Luna Male 40+
182 Bilun Çetinkaya Female 40+
183 Ertan Çetinkaya Male 50+
184 Dorota Niedzwiecka SKIPARK-WYSOWA Female 60+
185 Salih Çalık SASfit Male 40-
186 Meral Miniç Female 40-
187 Mikhail Ten Almaty Night Run Male 40-
188 Rezvan Rashidi ultra sky trail Female 40-
189 Bade Tomruk Female 50+
190 Abdullah Er HAZİRMİSİN Male 40+
191 Marcin Michnowski STAR Male 40-
192 Witold Kociołek INŻYNIERIA BIEGANIA Male 40+
193 Dimitrios Potonos Path to Ultra Male 40-
194 Alexandros Bellos Path to Ultra Male 40-