Salomon Cappadocia Short Trail

GPS
Station Total Distance (km) Distance to Next Station (km) Total Ascent (m) Ascent to Next Station (m) Descent to Next Station Time Limit (hrs) Facilities
Start Urgup 0 10.6 0 310 125 00:00
CP1 Ibrahimpasa 10.6 13.2 310 284 459 02:00
CP2 Goreme 23.8 14.6 634 346 356 04:30
Finish Urgup 38.6 0 1120 0 0 06:30

Programme

19 October 2018

10:00 - 20:00 EXPO - Ürgüp Square

10:00 - 24:00 Info Center - Ürgüp Cinema Saloon

10:00 - 24:00 Registration and Race Pack Distribution - Ürgüp Cinema Saloon

17:00 - 24:00 Drop Bag Delivery - Start & Finish

17:00 - 17:30 Acıbadem Health Tips - Ürgüp Cinema Saloon

18:00 - 18:30 Technical Meeting (CUT & CMT) - Ürgüp Cinema Saloon

18:30 - 19:00 Technical Meeting (CST) - Ürgüp Cinema Saloon

19:00 - 22:00 Opening Buffet - Start & Finish

20 October 2018

05:00 - 22:00 Info Point - Start & Finish

05:00 - 06:30 Registrations and Race Pack Distribution (CUT & CMT) - Ürgüp Cinema Saloon

05:00 - 06:45 Drop Bag Delivery - Start & Finish

06:45 - 06:55 CUT and CMT Race Briefing - Start & Finish

07:00             CUT and CMT Start - Start & Finish

07:30 - 09:30 Registrations and Race Pack Distribution (CUT & CMT) - Ürgüp Cinema Saloon

07:30 - 09:45 Drop Bag Delivery (CST) - Start & Finish

09:45 - 09:55 CST Race Briefing - Start & Finish

10:00             CST Start - Start & Finish

09:00 - 20:00 EXPO - Ürgüp Square 

11:00 - 24:00 Race HQ - Start & Finish 

12:15 - 12:45 CST Estimated Arrival of Winner

13:15 - 13:45 CMT Estimated Arrival of Winner

16:30             CST Time Limit (Cut Off)

19:30             CMT Time Limit (Cut Off)

18:00 - 18:35 CUT Estimated Arrival of Winner

21 October 2018

00:00 - 07:00 Race HQ - Start & Finish

07:00             CUT Time Limit (Cut Off)

09:00 - 12:30 EXPO - Ürgüp Square 

07:00 - 18:00 Info Point - Argeus Travel & Events

10:00             Salcano Cappadocia Children Run - Ürgüp Square

10:30             Award Ceremony - Ürgüp Square

 

Rules and Regulations


1. General Information

Salomon Cappadocia Short Trail is an ultra run that takes place along the hills and valleys of the unique Cappadocia region, a UNESCO World Heritage site. The distance is about 38 km with an ascent of 1120+ m.

The race starts on October 20, 2018 at 10:00 in Urgup city centre. Participants should finish the route under 6 hours in a semi-sufficient way, i.e. they should carry equipment that is necessary to ensure the safety of their run for possible weather conditions.


Read More

List of Participants

No Name Surname Team Country Category    
1 Kerem Özen ADIM ADIM ANKARA Male 40-    
2 Hakan Germiyenli Male 40+    
3 Rukan Sevgi Kanser savaşçıları Male 40-    
4 Fulya Yüksel Beat Run Crew Female 40-    
5 Ahmet Çayıroğlu Male 40+    
6 İlker Arslan Male 40+    
7 Elif Seker Female 40-    
8 Özgür Özçelik Male 40+    
9 Sercan Eren Male 40-    
10 Yalçın Barış Polat Rundamental Male 40+    
11 Melis Maddison Female 40+    
12 Lütfü Özgür Koyuncu RUNDAMENTAL Male 40+    
13 Anca Mihutescu Female 40-    
14 Olcay Aydın NON STOP RUNNING Male 40+    
15 Șulea Simona Lavinia Female 40-    
16 Derek Maddison Male 40+    
17 Celil Kaçoğlu SASFİT Male 40-    
18 Arzu Cevatzade Salomon Cappadocia Female 40+    
19 Faramarz Can Cevatzade Salomon Cappadocia Male 50+    
20 Salih Çalık SASFIT Male 40-    
21 Ünal Mecit Bireysel Male 50+    
22 Céline Le Dramp Female 40-    
23 Shafeeqah Gordon Salomon Female 40-    
24 Vajoi Monica Betuela Female 40-    
25 Stefania Feletto Female 40-    
26 Beka Aslanishvili Strava Runners Georgia Male 40-    
27 Faruk Keskin Male 40-    
28 Arzu Bişgin Alp Female 40+    
29 Ahmet Turgut Sarıkaya SARIKAYA Male 50+    
30 Lucinda Lamb Female 40-    
31 Özcan Çakmak Male 40+    
32 Cengiz Alansu ÇAGET Male 50+    
33 Gökhan Özer Parıltı Derneği Male 50+    
34 Meryem Kılınç Gündoğdu ferdi Female 40-    
35 Svetlana Matiushchenko Female 50+    
36 Hui Ying Yew Female 40-    
37 Cheon Kit Chang Male 40-    
38 Burtay Arı VfL Herrenberg Male 40-    
39 Hakan Arslan Bireysel Male 40+    
40 Bilal Ali Mert Yilmaz Henkel Male 40-    
41 İbrahim Somalı Male 50+    
42 Hülya Patır Adım Adım Female 40-    
43 Ekmel Çakmakçı ATAŞEHİR ATLETİZİM Male 50+    
44 Türkan Balaban Bireysel Female 40+    
45 Blanfune Stephane WILD TEAM TRIATHLON Male 50+    
46 Selçuk Bostancı Runformance Male 40-    
47 Teona Aslanishvili Strava Runners Georgia Female 40-    
48 Ahmet Anıl Aydın Male 40+    
49 Ruslan Stolberg START DNIPRO Male 40+    
50 Halil Onalt Male 40+    
51 Ali Eğilmez Male 40-    
52 Ömer Faruk Sıngın Male 50+    
53 Burcu Koroğlu RUNDAMENTAL Female 40-    
54 Ragnhild Richards Female 50+    
55 Izabela Babicz Female 40+    
56 Yiğit Gürevin Male 40-    
57 Schär Guido Male 40+    
58 Nikita Posypkin ILSS Buddy Male 40-    
59 Semen Somov ILSS Buddy Male 40-    
60 Onur Yusuf Çınar Adım Adım Male 40-    
61 Amanda Bruman Female 40-    
62 Kyndall Mcdorman Female 40-    
63 Célia Vital PADELA NATURAL TEAM Female 40+    
64 Sungu Yeşilada Male 40-    
65 Hasan Baloğlu Male 40-    
66 Mustafa Sonay Şeker Male 50+    
67 Camilla Bruman Bräcke SK Motion Female 40+    
68 Hüsnü Tuncer Male 40+    
69 Carlos Rodrigues Jobrindes Montes Saloios Male 40+    
70 Yılmaz Ahçıoğlu İstanbul Masterleri Male 50+    
71 İlhan Vatansever istanbul masterlar atletizm kulübü Male 40+    
72 Lina Gvazdauskaitė F.O.C.U.S. running Female 40+    
73 Mariana Portianko F.O.C.U.S. running Female 40+    
74 İbrahim Kara adidas Runners İstanbul Male 40+    
75 Simone Schober Trailrennerei Female 40+    
76 Katja Geres Trailrennerei Female 50+    
77 Uğur Çağ Bireysel Male 40+    
78 Nimet Karataş Female 40-    
79 Sarah Morgan Trismart Female 40-    
80 Ditte Marie Kaae Female 40+    
81 My Lillie NBRO RUNNING Female 40-    
82 Dan Koottatep Male 40-    
83 Rataporn Tipmontree Female 40-    
84 Astrid Barbara Greinix X-Trim Zeltweg Female 40-    
85 Maria Lipka Female 40+    
86 Emil Egecioglu Male 40+    
87 Oğuz Göynü Symphony of Enchanted Lands Male 40-    
88 Zeynep Işık AkkökRunners Female 40-    
89 Leah Cowan Female 40-    
90 Ella Wiles Female 40-    
91 Vaida Vislavičiūtė Vilniaus begimo klubas Female 40-    
92 Devrim Başar Turgut Male 40+    
93 Barbara Lechner Female 40-    
94 Ahmet Mesut Onat Male 40+    
95 Özgür Maraş Male 40+    
96 Cem Mercan Male 40+    
97 Jan Kowalczyk Male 40-    
98 Hasan Kılıç Male 50+    
99 Jiddu Broersma Male 40-    
100 Julen Mugica SABOR A PRIMAVERA EN IRAN Male 40-    
101 Dragan Rajkovic BRC Trail CREW Male 40+    
102 Ninoslav Sevic BRC Trail CREW Male 40+    
103 Dejan Ivankovic BRC Trail CREW Male 40-    
104 Danijela Gojkovic BRC trail CREW Female 50+    
105 Vanja Dumeljic BRC Trail Crew Female 40-    
106 Jelena Petrovic BRC Trail CREW Female 40-    
107 Thoralf Lingnau Hansa Rostock Male 50+    
108 Emre Karadeniz BİREYSEL Male 40-    
109 Ljiljana Todorovic BRC Trail CREW Female 40-    
110 Kristina Maksic BRC Trail Crew Female 40-    
111 Duygu Karahasanoğlu Beatruncrew Female 40-    
112 Yann Lambert Male 40+    
113 Pjer Vuckovic BRC Trail Crew Male 40+    
114 Miodrag Radulovic BRC Trail CREW Male 40+    
115 Tevhide Koçak Baloğlu Adım Adım Female 40-    
116 Nebojsa Trajkovic BRC Trail CREW Male 50+    
117 Gediminas Grinius Team Vibram / Suunto Male 40-    
118 Dimitrije Paunovic BRC Trail CREW Male 40-    
119 Nemanja Trninic BRC Trail Crew Male 40-    
120 Sergio Carli GSA ASIAGO Male 50+    
121 Adina Gabriela Vasile Female 40+    
122 Kerem Çalkılıç Male 40-    
123 Efe Yazıcı Male 40+    
124 Diego Cunico GSA ASIAGO Male 50+    
125 Rafael Francisco García Yebra Logi trail Male 50+    
126 Katarina Valterovic BRC Trail CREW Female 40-    
127 Michael Becker BRC Trail CREW Male 40+    
128 Aleksandar Simović BRC Trail CREW Male 50+    
129 Emin Özmen Adım Adım İzmir Male 50+    
130 Serdar Toprak Bodrunners Male 50+    
131 Çağatay Göksu Male 40+    
132 Aleksandr Vorotnikov Male 40+    
133 Duygu Demir Göksu Female 40-    
134 Violeta Dinic Milisavljevic BRC Trail CREW Female 40+    
135 Isabel Mino Female 40-    
136 Ivana Kostic BRC Trail Crew Female 40-    
137 Onur Kalkandelenli Male 40-    
138 Nihan Damla Tuna ADİDAS RUNNERS Female 40-    
139 Caner Ertay Beat Run Crew Male 40-    
140 Revna Acar Vural adidas runners İstanbul Female 40-    
141 Vildan Sozer Bodrunners Female 40+    
142 Koray Öztürk Male 40+    
143 Marina Vignjevic BRC Trail CREW Female 40-    
144 Javier Gonzalez Male 40+    
145 Eugenie Lampaert Sabor a primavera en Iran Female 40-    
146 Tacho Moreno Sabor a primavera en Iran Male 40-    
147 Fevzi Şen bireysel Male 40+    
148 Günay Kaynak Koşu Dünyamız Male 40+    
149 Ömer Alkan Male 40-    
150 Sinan Şenok Male 40+    
151 Sinan İnan Male 40-    
152 Alaa Alfakara Alfakara Female 40-    
153 Gülsen Koçak Female 40-    
154 Uğur Küpeli Male 40-    
155 Eray Atak Male 40-    
156 Murat Aydın adidas Runners Istanbul Male 40+    
157 Lina Savickaite "VILNIAUS BĖGIMO KLUBAS" Female 40-    
158 Jan Kandiyali Male 40-    
159 Faye Jeacocke Victoria Park Harriers & Tower Hamlets AC Female 40+    
160 Mandy Dohren Female 40+    
161 Catalina Valencia Vértigo Male 40-    
162 Seyhan Erdem KOŞU KADINI-ANKARA KOŞUYOR Female 40+    
163 Farhod Khamidov Male 40-    
164 Merve Dilsiz Female 40-    
165 Vanessa Guidi Sanofi runners Female 40+    
166 Hakan Akben Red 40s Male 40-    
167 Murat Çakır Male 40-    
168 Emre Altinova Male 40-    
169 Gürgel Ozver adidas Runners İstanbul Female 40-    
170 Emily Nix Female 40-    
171 Sadık Sağkol Marathonist Male 40-    
172 Fikret Vatansever Bursa Triatlon Spor Kulübü Male 50+    
173 Zorica Kecman Female 40+    
174 Cüneyt Eşli Hiperbarik oksijen tedavisi Adana Male 40-    
175 Navadaru Cosmin Ro Club Maraton Male 40-    
176 Lidia Frigo GSA ASIAGO Female 50+    
177 Deniz Karakuş Nemak İzmir Male 40+    
178 Gülnur Başer Salomonrunningtr Female 40-    
179 Enver Peker BİREYSEL Male 50+    
180 Ermir Mucka Male 40+    
181 Johannes Zackari Male 40-    
182 Olga Zanina Trail Running School Female 40-    
183 Serge Lopez SPORTIPS Male 50+    
184 Ahmet Kerem Yıldız Runformance Male 40-    
185 Gaye Gönülal middle earth travel Female 40+    
186 Burak Beşer Male 40+    
187 Merve Biroğlu Ankara Koşuyor Female 40-    
188 Cevdet Akman FutureBright Male 40-    
189 Christoph Lauschmann Male 40-    
190 Marcelina Wolarek Female 40+    
191 Eray Biçici Parlak Gelecek Male 40-    
192 Jolanda Van Til Ultra Alemler Female 40-    
193 Özgür Mehmet Duman Intersport Türkiye Male 40-    
194 Başak Duman Intersport Türkiye Female 40-    
195 Turan Gürses Male 50+    
196 Sezin Darende Female 40-    
197 Evrim Yiğit Male 40-    
198 Nurhan Okur INTERTEK Female 40-    
199 Ahenk Diner Ulay Female 40+    
200 Hasan Güder Garmin Türkiye Male 40+    
201 Nagihan İzbul Korkut BodRunners Female 40+    
202 Meriç Aşer Male 40-    
203 Olga Mikhaylova Iloverunning Female 40-    
204 Duygu Berberoğlu Female 40-    
205 Ayşe Oya Biçer Female 50+    
206 Utku Ünsal Male 40+    
207 Figen Ergün Female 40+    
208 Murat Sevik Garmin Türkiye Male 40+    
209 Fatma Ovacık Sevik Doğuş Koşu Kulübü Female 40+    
210 Elif İslam Female 40-    
211 Kerem Selman Male 50+    
212 Aslı Alptekin Selman Female 40+    
213 Mine Erdoğan Female 40-    
214 İlhami Ayber Male 50+    
215 Ayhan Esen Runformance Male 40-    
216 Elsa Jouanolou Les petits pédestres Female 40-    
217 Anna Jouanolou Female 40-    
218 Aylin Albayrak Female 50+    
219 Bülent Kara Bireysel Male 50+    
220 Romanchenko Ihor KM Running Club Male 40-    
221 Andronic Victor-casian Gainile Blege Male 40-    
222 Marianna Roskovics Female 40+    
223 Erdal Mahir Cüran RUNDAMENTAL Male 40-    
224 Emiliya Tkatova Female 40-    
225 Hakan Karakaş NOA GYM Male 40-    
226 Emre Özkara Male 40-    
227 Erhan Baysal Male 40-    
228 Gülhan Yaşar Adım Adım Male 40+    
229 Arda Ergene Male 40-    
230 Mert Kalafatoğlu Male 40+    
231 Emmanuel Serot Male 40+    
232 Akın Bozyak Male 40-    
233 Haluk Topaloğlu Male 50+    
234 Cengiz Tamer Mutlu Adım adım Male 40-    
235 Koray Kinson Male 40+    
236 Ahmet Tamer Aker Adim adim Male 50+    
237 Eray Karadeniz Volt Floyd Male 40-    
238 Hadeel Bani Hani Female 40-    
239 Alexander Mikhaylov I Love Supersport Male 40-    
240 Üzeyir Daştan Male 40-    
241 Özgür Baysöz Male 40-    
242 Azime Burcu Solak KOŞU KADINI & ANKARA KOŞUYOR Female 40-    
243 Serhat Bedii Borakan Runformance Male 40-    
244 Ürün Bakar Ankyra SK- Runformance Female 40-    
245 Anna Rostevanova Female 40-    
246 Ebru Demirci Female 40-    
247 İbrahim Etem Şeker ULTRASET MANAVGAT Male 40-    
248 Aslı Vural Running Academy Female 40+    
249 Emin Emre Eren Akbank RedRunners Male 40-    
250 Vedat Yılmaz Male 40+    
251 Sergei Petrov Male 40+    
252 Mevlüt Kabadayı Male 40+    
253 Kathryn Albayrak Female 40-    
254 Oğuzhan Öztürk Bireysel Male 40+    
255 Resmigül Yıldırım Adım Adım Female 50+    
256 Ionut Anghel Male 40-    
257 Volkan Haznedar Male 40+    
258 Şenay Akyıldız Female 40-    
259 Emre Koyuncu Male 40-    
260 Kemal Bölükbaş Male 40-    
261 Muammer Odabaşı Male 40-    
262 Meliha Nilhan Ülkü Running academi Female 50+    
263 Yuliya Bozhko Female 40-    
264 Levent Kalın Male 50+    
265 Mehmet Salih Temurcan Male 40+    
266 İbrahim Aytekin K&D Male 50+    
267 Anton Kreventsov Male 40+    
268 Ufuk Uysal Male 40+    
269 Funda Seyrek ADIM ADIM Female 40+    
270 Mehmet Karahasanoğlu Male 40-    
271 Ogün Özel SASFIT Male 40-    
272 Hakan Örmen Running academi Male 50+    
273 Zafer Kaya Male 40+    
274 Ruhi Yılmaz Male 50+    
275 İlker İvdil Male 40+    
276 Olga Lebret Female 40-    
277 Gül Arabacıoğlu Female 40-    
278 Atakan Mete Akman Male 40-    
279 Anıl Ayvat Bodrunners Female 40-    
280 Gülay Altun Rosemoon Bodrunners Female 40-    
281 Rauf Eriş Male 40+    
282 Adam Tomes Male 40-    
283 Alexander Surmenev I Love Running Male 40+    
284 Sergei Seiko TRILIF Male 50+    
285 Yakup Kalaycı ferdi katılımcı Male 40+    
286 Aytun Aktan Female 40+    
287 Janne Kvale Female 40-    
288 Doğukan Kaya Male 40-    
289 Zeki Umdu Male 40-    
290 Aykut Ceylan ADIMADIM İZMİR Male 40-    
291 Elif Gül Bayındır Female 40-    
292 İbrahim Keser Male 40+    
293 Evren Celal Female 40+    
294 Ciobanu Codrin Gabriel Male 40-    
295 Yasin Özcan Adım Adım İzmir Male 40+    
296 Şeniz Ay Female 40+    
297 Barış Tuncaboylu Male 40+    
298 Hakan Çakıroglu intersport Male 50+    
299 Leyla Akar Yıldız Female 40-    
300 Hüseyin Gündüz Münferit Male 40-    
301 Altug Dincgor Kosucanlar Male 50+    
302 İsmail Özbay Ultra Çaylak Runners Male 50+    
303 Patrice Jegou BREIZH Male 50+    
304 Laurence Jegou breizh Female 40+    
305 Frederic Kerbastard BREIZH Male 50+    
306 Irina Khanina 11 Top Kotlets Ural-100 Female 40+    
307 Aigerim Yessebayeva Female 40-    
308 Vedrana Ajanovic ARK Rekreativci Tuzla Female 40+    
309 Ayhan Yaşar Koşsanarun Male 50+    
310 Özgür Özdoğan koşu dünyamız Male 40-    
311 Bulent Vatanseven Male 40+    
312 Turan Etlioğlu TrekkinEymir Male 40-    
313 Levent Güner Sasfıt Male 40+    
314 Anna Zolotukhina Female 40+    
315 Roman Glagozin Male 40+    
316 Gözde Yılmaz adidas Runners İstanbul Female 40-    
317 Ali Sesli Male 50+    
318 Hüseyin Çakıcı RunWithUs Male 40-    
319 Hakan Demiröz RunWithUs Male 40+    
320 Guillaume De Bienassis Male 40+    
321 Anissa Becoulet Female 40-    
322 Yvonne Blankhorst Female 40+    
323 Onur Uzun Ankara Koşuyor Male 40-    
324 Nisan Papila Ankara Koşuyor Female 40-    
325 Umutcan Duman Evreka Male 40-    
326 Evren Erbas RED RUNNERS Male 40-    
327 Cornelia Oprea Female 40+    
328 Aslan Yiğit ALİKEV RUNNERS Male 50+    
329 Nevzat Sarı Male 40-    
330 Üzeyir Soylemez Suntoo Male 40-    
331 Ilia Kiselev Male 40-    
332 Zamosteanu Ingrid Ioana Female 40-    
333 Voicu Nicoleta Andreea Female 40-    
334 Carmina Capitanu eXpelled Female 40+    
335 Erdem Uğuz TrekkinEymir Male 40-    
336 Fikret Şenel TrekkinEymir Male 40+    
337 Işıl Gunduz Female 40+    
338 Hasan Başusta Male 40-    
339 Yasemın Hotamıs Female 40-    
340 Sinan Hotamış Male 40-    
341 Burcu Gezegen Özdemir Female 40-    
342 Seyit Aydogmus Team Run.BO Male 50+    
343 Necdet Özkan Male 50+    
344 Özlem Sökmen Female 40+    
345 Tamer Güneş Male 40+    
346 Muharrem Tuna ferdi Male 50+    
347 Bratu Toma Seven Sport Male 40+    
348 Ersavaş Güdül TEAM RUN.BO Male 40+    
349 Elena Gromova BiM Female 40+    
350 Ece Özkul Female 40-    
351 Lütfi Postalcı Male 50+    
352 Bruno Salomon Male 40+    
353 Mathieu Hingant Male 40+    
354 Burcu Hacıemiroğlu Female 40-    
355 Marina Ivaniushenkova BIM Female 50+    
356 Sinem Çetintürk Atalay CBL Female 40-    
357 Caroline Potelle Female 40+    
358 Bilgehan Aydoğan Male 40+    
359 Tainturier Laurent Male 50+    
360 İhsan Şehla Male 40+    
361 Yavuz Ağaçdan Male 40-    
362 Özgür Özcan ADIM ADIM ANKARA Male 40-    
363 Pedro Faria Male 40+    
364 Alper Başpınar Runformance Male 40-    
365 Yekaterina Demikhova Extreme Athletex Female 40-    
366 Ebru Battal SASFİT Female 40+    
367 Mehmet Özcan İnci Koşu dünyamız Male 40-    
368 Arda Barişta Male 40-    
369 Salomon Eric Male 40-    
370 Mehmet Özbaydar Buluşma Male 50+    
371 Aslı Özbaydar Buluşma Female 40+    
372 ADEM CAN ADIM ADIM Male 40+    
373 Aysun Can ADIM ADIM Female 40+    
374 Can Erturan BiKosuAdana Male 40-    
375 Ayşegül Yılmaz KOŞU DÜNYASI Female 40+    
376 Naciye Değirmencioğlu KOŞU DÜNYASI Female 50+    
377 Erol Uzun ankara koşuyor Male 50+    
378 Irmak Kılıç GÖZTEPE Male 40+    
379 Esra Uçtu Adım Adım Female 40-    
380 Gökhan Aslan - Male 40-    
381 Hilal İnal Female 40-    
382 Hatice Belkıs Çulcu Piri Female 40-    
383 Pınar Yetkin Gökgöz Female 40-    
384 Duygu Bacı Female 40-    
385 Nuran Baykal BirKoşuAdana Female 40+    
386 Arzu Secer BiKoşuAdana Female 40-    
387 Javier Arrue ATLETIKO SAN SEBASTIAN Male 40-    
388 Christophe Knaub Team Banfi Male 40+    
389 Jyothi Sridhar Female 40-    
390 Cihan Durmaz Male 40-    
391 Ayberk Enez Male 40-    
392 Alejandra Gomez Female 40-